Düğün Hazırlıkları Nasıl Yapılır ?

Düğün Hazırlığı Nasıl Yapılır ?

uğur öztürk
19.02.2018
1

Düğün Planı Yapmak Çok Korkutucu Gözükebilir Bazı dikkatli araştırmalar yaparak bu süreci çok daha kolay hale getirebilirsiniz. İlk olarak, bir bütçe oluşturun ve davetli listenizi hazırlayın. Bu, düğününüz için ne yapmanızın gerekeceğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Sonra, uygun catering ve düğün salonu fiyat araştırması yapmak faydalı olacaktır. Mevcut fiyatları net olarak bir not defterine not edin. Son olarak, şahane bir elbise satın alarak ve güzellik bakımlarının vaktinden önce yapılmasıyla düğün günü mükemmel görüneceksin.

Düğün Etkinliğini Planlama

 

 
Bir düğün planlayıcı seçmeyi düşünebilirsiniz. Düğün için geniş bir bütçeniz varsa, tam zamanlı bir düğün planlayıcı işe alabilirsiniz. Düğün planlayıcınız, bir bütçeyle sabitlenmenize, yapacağınız bütün alışverişe ve hazırlamanıza ve sizi programda tutmanıza yardımcı olacaktır.
Bütçenizden endişeleniyorsanız, düğün ayrıntılarında yardımcı olmak için yarı zamanlı bir koordinatör veya düğün sırasında yardımcı olması için bir günlük koordinatör kiralamayı düşünebilirsiniz.
Bir planlayıcı kiralamak istemiyorsanız, Düğün günü düzenli kalınmanıza yardımcı olmak için iyi bir kapsamlı düğün kontrol listesi oluşturmalısınız.

 

Gerçekçi Bir Bütçe Oluşturun

 

Gerçekçi bir bütçe oluşturun. Düğünler, özellikle uygun bütçe planlamasını yapmazsanız, çok pahalı olabilir. Örneğin, Haddinden fazla insanı davet ettikleri için bazı insanlar fazla sıkışıklık yaşadılar. Satıcılarla konuşarak bütçeniz dâhilinde kalmanızı sağlamak için kapsamlı araştırma yapın. Bütçe ile ilgili konular şunları içerir:

 • Davet edeceğiniz konukların sayısı
 • Misafirlerinize ikramlar (yemek, pasta ve yiyecek konuları)
 • Düğün salonunuz veya kır düğünü olacaksa düğün alanı
 • Görünüşe ne kadar para harcamak istiyorsunuz?

 

Konuk Listesi Oluşturun

 

Konuk listesi oluşturun. Düğününe davet ettiğiniz kişi sayısı, kullanacağınız mekân türlerini etkileyecektir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa zamanda bir konuk listesi oluşturmanız gerekir. Bütçeniz dâhilinde bir mekân bulamazsanız davet ettiğiniz kişilerin sayısını azaltmanız gerektiğini unutmayın. Konuk listeniz için kişileri seçerken kendinize şu soruyu sorun:

 • Bu kişi ailemin bir üyesi mi?

 • Geçen yıl bu kişiyle konuştum mu?
 • Bu kişiyi davet etmezsem rahatsız olur mu?

 

Düğün Salonu Kiralayın

 

 

 
Bir düğün salonu kiralayın. Popüler ve uygun fiyatlı düğün salonları aylarca önceden dolabilir. Bu nedenle, geçici bir konuk sayısınız olduğundan zammında yapmadığınız kiralama işlemi, evlenmek için bir kötü yer bulmak zorunda kalmanızı sağlayabilir. Düğününüz için doğru yeri bulmak için birkaç farklı yeri ziyaret edin. Ziyaret sırasında şunları düşünün:
 
 • Düğün töreni kaç saat sürecek? Mekân hoş görünüyor mu?
 • Mekân tam hizmet sunuyor mu? Yemek servisi, garsonlar sağlayacak mı?
 • Bu mekân benim misafir listem için yeterince büyük mü?
 • Bu mekân ön ödeme ister mi? Ödeyebilir miyim?

 

Düğün Davetiyelerini Gönderin

 

Mekânı rezervasyonu yaptıktan sonra, düğün davetiyeleri gönderebilirsiniz. Tarih ve saat, tören yerini.  Bazı insanlar adres tarifi bilgilerini de davetiyeye eklemek isteyebilirsiniz
 • Çoğu kişi düğünden iki hafta önce davetiye gönderir.

 

Hizmetlerinizi önceden seçin.

 

Potansiyel hizmet sağlayıcılarla konuşurken fiyat ve paketlerini tam olarak anladığınızdan emin olun. Sürpriz bir ücret varsa onları bilmek istersiniz. Potansiyel satıcıların örnekleri arasında şunlar bulunur:

 • Çiçek süslemeleri gelin el buketi vs..
 • Fotoğrafçılar ve kameramanlar
 • Catering hizmetleri ve garsonlar
 • Bir DJ veya düğün ses sistemi

 

Nikah Memuru Ve Belediye İşlemleri

Memur, düğün törenine liderlik edecek kişi. Bununla birlikte, yakın bir arkadaşınızın veya ailenizin düğün şahitliği  popüler dir bu kişileri daha önce belirlemelisiniz.

 • Bir arkadaşın veya aile üyesinin, düğününe başlamadan önce görevlendirilmesi gerekebilir.

 

Yemek catring hizmetlilerini rezerve edin.

 

Düğününüzde yemek yemeyi planlıyorsanız bir catring hizmeti satın almanız gerekecek. Herhangi bir tavsiyeniz varsa, mekânınızdan herhangi bir temsilcisine danışın. Bu satıcılar mekân ve personeliyle daha uyumlu bir performans gösterebilir. Potansiyel satıcılarla konuşurken, aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • "Düğün günün de müsait misiniz?"
 • "Fiyatlar garson masraflarını içeriyor mu?"
 • "Karşılaşmam gereken herhangi bir minimum fiyat var mı?"
 • "Masalar, servis setleri ve masa örtüleri gibi kiralık eşyalarınızı temin eder misiniz?"

 

Pastanı seç ve sipariş et

 

Düğün pastası bütçenize bağlı olarak, pastanızı birkaç ay önceden sipariş etmek gerekebilir. Bu, pastane ziyareti gerçekleştirin, birkaç farklı pasta tasarımından görmenizi ve hatta bazı pasta örneklerini tadabilmenizi sağlayacaktır. Büyük, karmaşık pastaların genellikle oldukça pahalı olduğunu unutmayın.
 • Pastane seçerken, çalışmalarını beğendiğinizden emin olmak için referanslarına bakın.
 • Pasta hane, pastayı düğüne teslim edemezse, Alternatif bir plan yapabilirsiniz.

 

Düğün Gününüzü Nasıl Planlamalısınız

 

Düğün gününü yoğun olmayan bir günde yapmak. Çoğu mekân, hafta içi günleri için hafta sonlarına göre daha az para tahsil eder. Düğünü olağandışı bir güne taşıyarak binlerce TL kazanabilirsiniz

Kış düğünü. Çoğu mekân ve satıcılar, Aralık ve Mart ayları arasında daha az para talep etmektedir. Ayrıca, düğün salonları tamamen boş olabilecek birçok satıcı mevcut olacak. Bir kış düğün yaşayarak bu durumdan faydalanın.

Kış düğünleri, soğuk hava nedeniyle genellikle kapalı mekânlarda yapılır. Tercih ettiğiniz mekân açık havada ise, düğününüz bahar veya yaz aylarında organize edin.

 

Konuk listenizi küçük tutun. Davet ettiğiniz kişi ne kadar az olursa, yemek, ikram ve sandalye kiralama için harcayacağınız para o kadar az olur. Konuk listenizi kısa tutmakla ilgili sorun yaşıyorsanız, misafir listenizi ailenize sınırlamayı deneyin ve arkadaşlarınızı davet etmeyi deneyin.

Daha küçük düğünler genellikle büyük düğünlerden daha samimi.

 

Basit yemek servisi yapın

 

Ayrıntılı dört çeşit yemeklerle değil, savurganlığa karşı direnin. Bunun yerine, ufak ikramlar ve mezeler içeren küçük bir yiyecek servis edin. Düğün akşam yapılacaksa, tamamen atlayın ve bunun yerine küçük tatlılar çerez servis edin.

 

Bir gelinlik satın almalısın.

 

Değişikliklere vakit kalması için elbisenizi birkaç ay önceden al. Ayrıca, vücut türünüzü hoş gösteren ve düğün görüşünüze uyan bir elbise seçin. Örneğin, bir düğün salonunda evlenirseniz, basit bir elbise giymek istemeyebilirsiniz. Bir gelinlik seçerken sorun yaşıyorsanız, seçmenize yardımcı olması için birlikte yakın arkadaş veya aile bireyleri getirin.

 • Elbisenize uyan düğün ayakkabıları satın alın.
 • Kına olacaksa,  Birçok gelin butiğinde kına elbiseleri de bulunmaktadır. Mümkünse, aynı anda kına  elbiselerini alıp bir taşla iki kuşu vurabilirsiniz.

 

Önceden güzellik bakımlarınızı yapın

 


Düğünden bir gün önce güzellik bakımları yaptırmaktan kaçının. Olumsuz bir reaksiyonunuz varsa, herhangi bir döküntü ya da şişlikten kurtulmak için zamanınız olmayacaktır. Bunun yerine, düğün öncesi bu tedavileri bir veya bir veya iki hafta önce yapın. Güzellik tedavileri şunları içerebilir:
 • Saç dökülmesi
 • Kaş şekillendirme
 • Cilt bakımı ve diğer cerrahi cilt bakımları
 • Saç boyası
Profesyonel güzellik uzmanından rezervasyon yaptırmayı düşünün. Bütçenizde de bu konuya ayıracak paranız varsa, saçınızı ve makyajınızı profesyonel uzmanlarla elde etmeyi düşünün. Profesyonel bir makyaj sanatçısı, bütün gün süren kusursuz bir görünüm verecektir. Benzer şekilde, profesyonel bir saç stilisti saçlarınızı hızlı ve güvenli bir şekilde şekillendirecektir.
 

Düğüne acil durum çantası oluşturun

 

Bir acil durum çantası, düğün boyunca meydana gelebilecek kazaları önlem almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca elbise yırtılmalarına, makyaj veya saçınızı düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Bu çantayı kendiniz bir araya getirecek vaktiniz yoksa güvenilir bir arkadaşınızdan veya bir aile üyesinden sizin için bir araya getirmelerini isteyin. Bu acil durum çantası şunları içerebilir:

 • Rötuşlar için yedek makyaj malzemeleri
 • Deodorant
 • Baş ağrısı içi ağrı kesici ilaç
 • Nefes ferahlatıcı çiklet
 • Küçük bir dikiş kiti

 

Gülümseme

 

 

Elbiseniz, makyajınız ve saçınız ne kadar güzel olursa olsun, gülümseme olmadan iyi görünmezsiniz. Bununla birlikte, önceden gülümseme provaları yaparak fotoğraflarda ve gelen ziyaretçilere hoş görünebilirsiniz.

Yorumlar

Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler